Od samog rođenja, dijete ima komunikaciju sa majkom i okolinom koja ga okružuje. Na zvukove i govor reaguje trzanjem tijela i okretanjem prema izvoru zvuka. Prolazi kroz faze gugutanja i brbljanja dok se prva smislena riječ javlja oko prve godine života. Dijete bi do treće godine trebalo usvojiti bazu maternjeg jezika što se smatra osnovom za dalji govorno-jezički razvoj. Prema podacima iz prakse koje dobijamo od roditelja, djevojčice nešto ranije počnu da govore u odnosu na dječake.
Jeste li znali da u prvoj godini djeca koriste jednu riječ sa značenjem, a stotinjak do drugog rođendana. Do treće godine dječije rečenice imaju četiri ili više riječi, znaju svoje ime, prezime i spol, a mogu prepričati i nedavni događaj. Do četvrte prepoznaju boje, znaju objasniti kako se neki predmet koristi, koriste rečenice sa pet riječi. Do pete godine prepričavaju događaje, razgovaraju sa vršnjacima.
Ove informacije, kao i mnogo drugih koje zanimaju roditelje, reći će nam logopedica Edina Ridžal u novoj epizodi podcasta SuperMama.
Ko je logoped, kako izgleda jedna posjeta ovom stručnom licu i kada je potrebno posjetiti ga? Zašto je sve više djece kojoj je potreban logoped?
I najvažnije zašto je bitno da roditelji reaguju na vrijeme, slušajte i gledajte u nedjelju u 19 sati.
Ukoliko ste propustili prethodnu epizodu podcasta SuperMama u kojem smo govorili o zdravlju naših najmlađih, možete pogledati OVDJE.