Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Pokreni video

Zašto nas zaboli očni kapak kada se udarimo u mali prst? – (Ne)poznato o ljudskom tijelu

Podijeli na Twitter
Podijeli na Facebook
Podijeli na LinkedIn
Podijeli email-om

Kada nas neko udari u cjevanicu prebrojimo sve zvijezde, a udarac iste jačine, npr. u rame, nas neće toliko zaboljeti. Zašto je to tako, pitali smo u novoj epizodi podcasta (Ne)poznato o ljudskom tijeluprof. dr. Almu Voljevicu, doktoricu medicinskih nauka koja je i redovna profesorica na Medicinskom fakultetu UNSA na Katedri za anatomiju čovjeka.

Ljudsko tijeloje puno zagonetki, neke smo otkrili, ali mnogo je onih koji još stoje ispred nas. Anatomija našeg tijela je jedan od najtežih, ali i najzanimljivih predmeta koji studenti medicinskog fakulteta mogu izučavati.

Profesorica Voljevica nam je otkrila šta je to zajedničko kuku i oku, šta je fascija, zašto imamo više kostiju kada se rodimo, nego kada odrastemo i zašto bilderi imaju savijene ruke.

Prisjetila s e profesorica i jedne anegdote sa predavanja, kada je studentima govorila o tome kako beba dok je u majčinom stomaku ne diše dok se ne rodi. 

– Kada dolazimo na ovaj svijet mi udišemo jer ne dišemo dok smo u utrobi majke, dobivamo kiseonik preko pupčanika, kada se odvojimo od majke i izvade nas vani mi prodišemo. Taj prvi udisaj je jako bolan, i kažem studentima da je dolazak na ovaj svijet bolan, a Boga mi i odlazak sa ovog svijeta, na šta meni jedna kolegica dobacuje: “Profesorice, i sve između”, prepričava prof. Voljevica.

Kaže da su njena predavanja prave bisernice.

– Molili su me studenti da prije nego započnemo ispit da prouče dovu i ja naravno pustim, a onda jedna kolegica vadi mobitel, ja je upitam šta to radi, ona odgovara da je nova dova i da je nije još naučila. Krasni su studenti, podmlađuju me svake godine. Svaka generacija ima nešto svoje. Pravili su mi od arterija nerve i obrnuto. Volim djecu koja imaju duha i koja pokušavaju da me šarmiraju, a onda ja kažem “Molim vas nemojte mi treptati, ja sam udata i majak sam dvoje djece”, priča profesorica kroz smijeh. 

Saznali smo od profesorice i zašto nas zaboli oko kada se udarimo u mali nožni prst, kako kisik putuje kroz naše vene, a koji organ potroši najviše kisika.

U novoj epizodi podcasta možete saznati i zašto svi imamo iste organe, nos, oči, usta, uši, a svi smo tako prelijepo različiti.

O 206 kostiju, 600 mišića, živčanom, disajnom sistemu i još mnogo toga ove slušajte i gledajte ove nedjelje u 21 sat na www.podcastoslobodjenje.ba.

Ukoliko ste propustili prethodnu epizodu podcasta (Ne)poznato o ljudskom tijelu, u kojoj smo govorili o carskom rezu i perimenopauzi, pogledajte je OVDJE.

O autoru

Prof. dr. Almir Maljević redovni je profesor Krivičnog prava na Univerzitetu u Sarajevu, čiji su radovi objavljivani na engleskom, njemačkom i japanskom jeziku. Istovremeno, međunarodni je edukator za Functional Movement Systems (USA) i Perform Better Europe (Njemačka) i certificirani metabolički ekspert (PNOE, USA), specijaliziran za optimizaciju tjelesnih funkcija, funkcionalnu snagu i kondicioniranje ljudskog tijela. Kao suosnivač PFHSC- a, trening centra poznatog kao “dom za zdravo kretanje”, posvećen je revolucioniranju treninga i rehabilitacije za aktivniji život bez boli i unapređenje zdravlja ljudi. Kao porodičan čovjek, posebno je zainteresovan za zdravlje i optimalan razvoj djece i mladih, kao i za stvaranje pretpostavki za ostvarivanje njihovih urođenih potencijala.

Pogledajte još neke podcaste