Drugog maja pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija trebala bi se naći Rezolucija o Srebrenici. Njen cilj je proglasiti 11. juliMeđunarodnim danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, o kome svjedoči više presuda Međunarodnog suda za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije i presuda Međunarodnog suda pravde, i na taj način odati počast žrtvama, ali i podsjetiti države na obavezu da učine sve kako bi se genocid spriječio i počinitelji kaznili. Najava Rezolucije u Beogradu je i Banjoj Luci – s vrhova vlasti – ispraćena serijom uvreda i žrtava i preživjelih Bošnjaka: za negiranjem genocida ne posežu više samo tabloidi pod komandom Aleksandra Vučića, već i sam srbijanski predsjednik koji je doputovao na mostarski sajam da bi ovdašnje novinare zasuo svojim interpretacijama haških presuda. Uvrede i jezik mržnje Milorada Dodika, predsjednika bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, iz pristojnosti nećemo citirati.
Stoga ovog ponedjeljka u podcastu Direktno sa Vildanom Selimbegović razgovaramo sa bivšim ministarom sigurnosti Bosne i Hercegovine, Sadikom Ahmetovićem. Sreberničanin, još 1990. izabrani je zastupnik Stranke demokratske akcije u Skupštini svoje opštine. Prvoborac Armije BiH BiH, iz rata je izašao s činom natporučnika, a tokom poratne političke karijere biran je na brojne dužnosti, bio je i zastupnik SDA u Narodnoj skupštini Republike Srpske i u Parlamentu Bosne i Hercegovine iz Republike Srpske. Bio je član najviših organa stranke, koju je 2017. Napustio, no uvijek je bio i ostao vezan za Srebrenicu.
Zašto Milorad Dodik ovoliko divlja? Želi li novi rat? Šta radi Vučić?
Šta je rješenje za Srebrenicu, a šta za Bosnu i Hercegovinu i šta poslije 2. maja i glasanja o Rezoluciji, odgovore na ova pitanje pronađite u 19 sati na www.podcastoslobodjenje.ba.
Prethodnu epizodu podcasta Direktno sa Vildanom gledajte OVDJE.