Od Elektrotehnike, do Pulitzera: Životna priča Damira Šagolja – O prostoru

Podijeli na Twitter
Podijeli na Facebook
Podijeli na LinkedIn
Podijeli email-om

Gost novog izdanja podcasta O prostoru sa Zecom i Vukom je fotograf Damir Šagolj. Osnovnu školu završava u Sarajevu, a nakon prvog razreda srednje građevinske škole se seli sa porodicom u Moskvu, gdje otac Mirko radi kao dopisnik Oslobođenja. Na Moskovskom Energetskom Institutu završava tri godine studija automatike, a 1990. godine se vraća u Sarajevo gdje nastavlja studije automatike te sa dvadeset godina apsolvira na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.

Rat provodi u Sarajevu. Nakon završetka rata i demobilizacije, zapošljava se u novinskoj agenciji Reuters. Kao novinar Reuters-a radi u Bosni i Hercegovini, region, ali i širom svijeta, pokrivajući najveće svjetske događaje, uglavnom konflikte, prirodne i druge katastrofe, ali i druge priče od globalnog značaja. 2009. godine se seli na Tajland, a 2015. u Kinu, odakle nastavlja raditi kao novinar i menadžer u agenciji Reuters.

Tokom više od dvadeset godina rada, izvještavao je iz preko četrdeset zemalja. Damirovi radovi su objavljivani u najvećim svjetskim medijima, a za njih je dobio brojne nagrade, uključujući i Pulitzerovu za izvještavanje o tragediji naroda Rohinja u Mijanmaru i Bangladešu.

Zašto je umjesto Druge gimnazije upisao građevinsku školu, zbog čega je rat u BiH jedna od najvažnijih stvari koja mu se desila u životu, kako je snimio čuvenu fotografiju na vjenčanju princa Harrya i Megan?

– Ne kaže se bez razloga war is all about after war. Rat traje tri godine, a poslije rata traje beskonačno. Rat ne završava kada prestaje pucanje. Kada sam ja radio kao lud, desio se taj vacuum kad je nestalo stranaca, a da su naši što su radili za strance bili zasićeno.  Ja sam tad radio kao lud, nije bila ni jedna masovna grobnica u period od 96-99. Godine da je nisam obišao, ni jedna identifikacija, masovna dženaza. Ja sam tad ustvari prvi put upoznao Bosnu, zaključio je Šagolj.

O životu u Moskvi, poslu agencijskog fotografa, o WARM fondaciji, radu sa studentima, povjerenju, lažima, između ostalog slušajte i gledajte u novoj epizodi podcasta O prostoru sa Zecom Vukom ove nedjelje u 21 sati  na www.podcastoslobodjenje.ba.

Prethodnu epizodu podcasta O prostoru sa Zecom i Vukom možete pogledati OVDJE.

O autoru

Amir Vuk Zec – strastveni majstor arhitekture čiji stvaralački duh preobražava horizonte Bosne i Hercegovine i šireg regiona. Svoj život posvećuje arhitekturi, smatrajući je ne samo pozivom, već dušom svog bića. On je arhitekta koji ne slijedi konvencionalne staze, već sa dubokom strašću istražuje svaki prostor kao tajanstvenu priču za ljudsku dušu. Amirova neumoljiva dosljednost prema svojoj struci su neosporni. Njegova karijera nije rezultat slučajnosti, već plod predanosti. On ne stvara samo zgrade, već oživljava priče koje pulsiraju životom. Amir Vuk Zec ne samo da oblikuje prostor, već i vrijeme samo po sebi.

Pogledajte još neke podcaste