Mirza Mustafagić: Ne pada mi na pamet da uđem u politiku – Oslobođena

Podijeli na Twitter
Podijeli na Facebook
Podijeli na LinkedIn
Podijeli email-om

Mirza Mustafagić je ime koje je postalo sinonim za pozitivne promjene u digitalnom svijetu, ali i društvenu odgovornost. Svojim angažmanom na društvenim mrežama i van njih, Mirza je dokazao koliko internet može biti moćan alat za povezivanje, ali i kako njime treba pažljivo upravljati. O svom životu, ljudima, izazovima, a i društvenim mrežama, govorio je za Oslobođenu.

U današnjem svijetu, gdje se često čini da su porodične vrijednosti stavljene u drugi plan, postavlja se pitanje da li se previše opterećujemo dokazivanjem pred drugima?

– Trudim se da na svojim društvenim mrežama potaknem ljude da im pokažem da je okej otići s mamom na more. Da je još bolje povesti tetku i dajnicu sa sobom. I dalje vjerujem da je porodica svetinja i to ne samo u tradicionalnom smislu – ona pruža ljubav koja je neprocjenjiva, priča Mirza.

Prošle godine pokrenuo je inicijativu za poboljšanje uvjeta liječenja pacijenata koji se bore sa najtežim bolestima. Njegova inicijativa ima za cilj skrenuti pažnju na problematiku koja prevazilazi pitanje dostupnosti aparata za zračenje, naglašavajući da je nužno osigurati dostojanstvene i humane uvjete za oboljele.

– Katastrofalne priče dolaze do mene i dan-danas. Sjećam se jedne Selme, žene od 35 godina, majke troje djece. Morao sam tražiti “štelu” da uradi magnetnu rezonancu kako bi se provjerilo da li se rak proširio na jetru. Nermina, ista priča. Sreo sam je prošlog ljeta na ulici u Tuzli i kaže mi da mora platiti zračenje iz svog džepa jer između entiteta nema sporazuma. Pozvao sam premijera i pitao ga da pomogne jer nije trebalo da se desi da Nermina bude u toj situaciji. Nermina, kao i svi pacijenti, ne treba da bude izuzetak, nego pravilo. Ako je nekome potrebna pomoć, onda to mora biti dostupno svakome, izričit je Mirza.

Kroz humor i iskrenost, Mirza će govoriti i o važnosti poštovanja ličnih izbora i slobode svakog pojedinca te nam otkriva svoj stav prema dijeljenju privatnog života na društvenim mrežama, ističući granice koje postavlja kako bi sačuvao svoj privatni prostor. 

– Ne dijelim baš sve o sebi. Suvišno je da podijelim svaki detalj. Želim da imam dio koji je samo moj i nikada ne pričam o ljubavi. Iako nemam šta da kažem, ali… Ne šalim se. Moj brat, na primjer, ne voli da se snima – i to je okej, poštujem njegove izbore. Ljudi treba da se osjećaju ugodno u mom društvu, a to znači poštovati njihove granice, kazao je Mirza.

Hoće li u politiku ili će ga katapultirati iz države, saznat ćete ovog četvrtka u Oslobođenoj u 20 sati na www.podcastoslobodjenje.ba.

Ukoliko ste propustili prethodnu epizodu Oslobođene, u kojoj smo govorili o mogućim komplikacijama estetskih zahvata, možete je pogledati OVDJE.

O autorici

Brankica Raković – Lolina mama, feministkinja, urednica prvog online magazina u BiH “Lola magazin” i dobitnica nagrade za društveno najodgovorniju influensericu u BiH. Polovinu života, Brankica je provela radeći u medijima, sa medijima i za medije. Marketing, odnosi s javnošću, različite vrste predavanja, društvene mreže i kreiranje ličnih kanala komunikacije koje koristi u svrhu podizanja svijesti o važnim temama, doveli su je i do projekta „Oslobođena“. Jer upravo to i jeste cilj njenog cjelokupnog djelovanja – kroz pisanje, pričanje i sve druge dostupne načine, rukama i nogama, osloboditi put za žene i djevojčice koje će tim putem tek krenuti.

Pogledajte još neke podcaste