Domagoj Nikolić: Kulturan čovjek bi se stidio naše plemenske, sektaške podijeljenosti – O prostoru

Podijeli na Twitter
Podijeli na Facebook
Podijeli na LinkedIn
Podijeli email-om

Ove nedjelje, u novoj epizodi podcasta O prostoru sa Zecom i Vukom, ugostićemo Domagoja Nikolića, doktora nauka, istraživača historije i publicistu. Rođen je u Splitu, 1971. godine, gdje je završio osnovno i srednje obrazovanje. Diplomirao je politologiju i međunarodne odnose na London School of Economics and Political Science. Magisterij iz područja Service Leadership and Innovation, stekao je na najstarijoj tehničkoj obrazovnoj instituciji u Americi – Rochester Institute of Technology, kao valedictorian – student generacije. Titulu doktora nauka iz područja Knowledge Management, stekao je na Mednarodnoj fakulteti za družbene in poslovne študije u Celju, čime je postao prvi naučnik u svijetu koji je uspio obraniti doktorat iz područja praktične primjene Hellignerovih sistemskih konstelacija. Kao član akademske zajednice proveo je 11 godina, predavajući na Rochester Institute of Technology Croatia, iz koje je svojevoljno istupio.

Jedan od povoda njegovog gostovanja je knjiga “Metafizika geopolitike: Oswald Spengler i Branko Ćopić” nastala kao zapisana muka razgovora sa sobom, iz potrebe da se, prije svega samome sebi, razjasne sve proturječnosti koje oblikuju ovaj narod i prostor. Čak je i Zec u podcastu priznao da je tri puta iščitavao, kako bi je bolje razumio. Ova knjiga je samo dio širokog opusa autora, koji nastoji rasvijetliti zajednički kulturni prakorijen našeg naroda koji traži iscjeljenje i zreo, usmjeren razvoj, kako bi mogao preuzeti onu sudbinsku ulogu koju mu je povijesna metafizika namijenila u okviru cjelokupnog čovječanstva.

– Nanos naše povijesti, ali i smještaj naše geografije je takav da nam zapovijeda. Najčešće nas nalazi nespremne u tome svemu, a onda isplivaju sve naše slabosti na površinu, a to je naše te plemenske, sektaške podijeljenosti, neki infantilni nacionalizmi zapravo kojih bi se kulturan čovjek stidio, a nama to postoje neki totemi oko kojih se mi okupljamo, naravno oni kriju nekakve tabue, a tabui su uvijek ti isti ono što smo jedni drugima napravili i radimo, kaže Nikolić.

Da ovu epizodu nipošto ne trebate propustiti, govori i komentar našeg gosta, koji je, nakon snimanja, u vidu poruke dao našem Amiru – podijelićemo je sa vama: „Hvala ti na čitanju, pažnji, znanju, povjerenju i nesebičnosti s kojom si mi dopustio da razvijem misli – što najviše govori o tvojoj veličini i dubinskom razumijevanju što znači koncept: da se ne prekida misao prije nego što je primljena i razvijena. Istinsko je zadovoljstvo razgovarati s nekim kome to nije posao, nego unutarnja potreba da se (međusobno) razumije i podrži. Tu se uspostavila rezonanca koja je oblikovala čitavu energiju – ili bolje rečeno, sinergiju emisije.“.

Podcast O prostoru sa Zecom i Vukom slušajte i gledajte ove nedjelje u 21 sat na www.oslobodjenje.ba.

Kao generalni sponzor podcasta, sa nama je kompanija Wienerberger koja će vam pomoći da uz premium rješenja za gradnju, izgradite život kakav želite i da dom postane vaše najdraže mjesto.

Prošlu epizodu podcasta O prostoru sa Zecom i Vukom možete pogledati OVDJE.

O autoru

Amir Vuk Zec – strastveni majstor arhitekture čiji stvaralački duh preobražava horizonte Bosne i Hercegovine i šireg regiona. Svoj život posvećuje arhitekturi, smatrajući je ne samo pozivom, već dušom svog bića. On je arhitekta koji ne slijedi konvencionalne staze, već sa dubokom strašću istražuje svaki prostor kao tajanstvenu priču za ljudsku dušu. Amirova neumoljiva dosljednost prema svojoj struci su neosporni. Njegova karijera nije rezultat slučajnosti, već plod predanosti. On ne stvara samo zgrade, već oživljava priče koje pulsiraju životom. Amir Vuk Zec ne samo da oblikuje prostor, već i vrijeme samo po sebi.

Pogledajte još neke podcaste