U novu epizodu podcasta RazVEDRAvaNje dolazi nam profesorica pedagogije sa Filozofskog fakulteta u Sarajevu, Emina Dedić Bukvić. Profesor Vedran Zubić je sa Dedić Bukvić razgovarao o pedagoškoj psihologiji te potrebama reformi obrazovanja i odgoja u modernom dobu. Također, poslušajte šta za pedagogiju kaže osoba koja školuje druge pedagoge te koji je značaj iste u školskom sistemu.
Poseban osvrt razgovora je bio o metodici digitalnog doba te o potrebi modernizacije didaktičkih pristupa.
Bilo je priče o svim negativnostima nastavničke profesije i greškama koje se dešavaju, ali i o pozitivnim praksama kolega u razredu.
Imamo politiku obrazovanja ali pitanje je imamo li kvalitetnu obrazovnu politiku, kaže Vedran.
– Naš obrazovni sistem je decentraliziran i fragmentiran, neću reći da je to jedna loša karika u obrazovnim sistemima zato što postoje druge države u svijetu koje su također decentralizirane i uspijevaju. Ono što nama nedostaje je zajednički cilj odgoja i obrazovanja. Mi to nemamo. Kanton Sarajevo ima svoj cilj, Srednjebosanski kanton ima drugi, Republika Srpska ima treći itd. Mi nemamo zajednički cilj odgoja i obrazovanja niti zajedničku ideju kakvog čovjeka želimo u Bosni i Hercegovini. Mislim da je na tome potrebno raditi, poručila je profesorica.
O tome ko treba voditi reforme obrazovanja, gdje je položaj obitelji, društva i medija u odgoju, poslušajte mišljenje uvažene profesorice ovog utorka u 20 sati na www.podcastoslobodjenje.ba.
Ukoliko ste propustili prethodnu epizodu RazVEDRAvaNja pogledajte je OVDJE.