Prvog oktobra u zgradi Vijećnice prof. dr. Tarik Zaimović je svečano inauguriran u rektora Sarajevskog univerziteta, iako je kantonalna inspekcija ustanovila diskriminaciju i kršenja procedura u toku izbora i zahtijevala ponavljanje konkursnog postupka. Inspekciji je rektorat uzvratio optužbama da istrajavanjem na zakonu ruši autonomiju Univerziteta, a Vladi Kantona Sarajevo – čiji je premijer prisustvovao svečanosti u Vijećnici – poslato je pismo sa zahtijevom da se kazni inspektorica koja se drznula držati zakona. Vlada Nihada Uka nije nasjela: Rektorat je poučen da se obrati resornom Ministarstvu, kao drugostepenom organu, što automatski znači i da je odbačeno tumačenje o autonomiji koje podrazumijeva princip radi ago štagod ti je drago.
Dr. Zaimović je za rektora izabran početkom jula, kao prorektor za finansije je odmah po objavi kandidature dekanima, dakle biračkom tijelu poslao poruku s ponudom da im u četiri oka, mimo procedure, predoči svoj plan rasta i vlastite ambicije. Senat je odlučivao u dva kruga glasanja, prorektor je i glasao za sebe, a u međuvremenu je njegova protukandidatkinja prof. dr. Almira Hadžović Džuvo diskreditirana i diskriminirana na razne načine. Zamjereno joj je i što je žena.
S nama je danas u podcastu Direktno sa Vildanom Selimbegović, prof. dr. Arzija Pašalić, dekanesa Fakulteta zdravstvenih studija.
Protukandidatkinja profesoru Zaimoviću, profesorica Almira Hadžović Džuvo je i javno napadana, ispostavilo se da je njen problem i činjenica što je žena. Jesmo li mi društvo muških konformista? Da li je rješenje u ženskoj solidarnosti?
Je li Univerzitet iznad zakona? Šta misli o proceduri izbora rektora? Koji je sad red poteza, saznajte večeras u 19 sati na www.podcastoslobodjenje.ba.
Prethodnu epizodu podcasta Direktno sa Vildanom u kojoj je gost bio historičar Dragan Markovina, gledajte OVDJE.