Pavle Mijović: Treći svjetski rat se događa lokalizirano – U kontru sa Draganom Markovinom

Podijeli na Twitter
Podijeli na Facebook
Podijeli na LinkedIn
Podijeli email-om

Pavle Mijović, profesor teologije na Katoličko-bogoslovnom fakultetu u Sarajevu i kolumnista Oslobođenja gost je nove epizode podcasta U kontru sa Draganom Markovinom.

Govorio je o svojim dječjim sjećanjima na predratno Sarajevo i ratni odlazak iz grada, o životnom putu koji ga je iz Starigrada, preko Zagreba, doveo do Rima. Pričao je i o tome kako izgleda život u Vječnom gradu, vožnja Vespom i kupanje u Ostiji, a potom i o radu u BiH ambasadi u Rimu i o odluci da se vrati u Sarajevo.

Markovinu je zanimalo kako on vidi položaj Hrvata u svom gradu, koja je geografska struktura studenata na teologiji i kako je uspio prevazići osjećaj nelagode koji ga je pratio kad je poratnih godina dolazio u grad.

Razgovarali su o novim geopolitičkim okolnostima, o budućnosti Evropske unije i o razlozima zbog kojih evropska diplomacija posve neutemeljeno smatra Aleksandra Vučića faktorom stabilnosti. 

– Treći svjetski rat, neki teoretičari rata ili mira, niko ne očekuje da bude globalan, on se događa lokalizirano. Primjer je genocid u Gazi, imamo tri godine Ukrajine, čitav Bliski istok, neriješene Libiju i Siriju… Određeni ratni sadržaj je prisutan u svijetu, mislim da je to tipologija trećeg svjetskog rata, ti lokalizirani konflikti koji koriste visoku tehnologiju koji su nehumani i brutalni. Međunarodna zajednica gubi utjecaj i čini mi se da dominiraju ti atavizmi prošlosti, govori Mijović. 

Na kraju, raspravljali su i o odnosu ljevice i crkve, o kršćanskim korijenima Evropske unije i o pitanju zbog čega aktualni Papa odvlači crkvu sa zapada te zašto ga on cijeni.

Kakav je naš Ustav, kako nas zapad vidi i imamo li kritičko mišljenje, slušajte i gledajte ove subote u 21 sat na www.oslobodjenje.ba 

Prethodnu epizode podcasta U kontru sa Draganom Markovinom u kojoj je gost bio Jasmin Agić, pogledajte OVDJE.

O autoru

Dragan Markovina – povjesničar, publicist i pisac. Predavao je deset godina na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Splitu, autor je dvanaest knjiga, redovni suradnik niza medija i portala na postjugoslavenskom prostoru, dobitnik nagrada “Mirko Kovač” i “Zdravko Grebo” te pokretač “Korčula after Party-ja”, suvremene inačice Korčulanske ljetne škole.

Pogledajte još neke podcaste