U Splitu je prošle sedmice okončan neobičan proces: Sud je – da bi zaštitio autorska prava hrvatskog kipara akademika Kuzme Kovačića – naložio da se s postamenta ukloni datum oslobođenja najvećeg grada Dalmacije u Drugom svjetskom ratu. No, Splićani – koji su i insistirali na upisivanju ovog datuma – ipak će trijumfirati: gradonačelnik Ivica Puljak je obećao da će poštovati sudsku odluku, ali će onda gradska uprava postament pokloniti muzeju, a na splitsku Pjacu postaviti novi, sa svim važnim datumima, uključujući i jedan od najvažnijih u povijesti Splita, kada nije samo oslobođen od fašista, nego se zajedno s Dalmacijom vratio Hrvatskoj.
Akademik Kovačić, inače autor spomenika dr. Franji Tuđmanu u Zagrebu, Oltara domovine nadomak Zagreba te spomenika Gojku Šušku u Širokom Brijegu, nije komentirao presudu niti gradonačelnikovo obećanje, no ranije je objašnjavao kako eto nije riječ o reviziji povijesti već isključivo o njegovom djelu. Sličnih nedjela imamo diljem Balkana, na prostoru na kome se teško oteti dojmu da savremene vlasti nikako ne mogu da se pomire s notornom historijskom istinom: partizani su – sviđalo se to kome ili ne – pod vođstvom maršala Tita djelima dokazali svoj antifašizam, a danas i bukvalno svjedočimo nastojanjima da se taj slavni dio ovdašnje historije protjera iz našeg pamćenja. U te se svrhe svako malo – pa i ovih dana – u Sarajevu plasira ideja o promjeni Dana grada, pa bi se – po najavama – već ove sedmice na dnevnom redu Gradskog vijeća trebalo raspravljati o 1. februaru, kao Danu osnivanja Sarajeva, što je zapravo korak od progona 6. aprila.
S nama je u novoj epizodi podcasta Direktno sa Vildanom Selimbegović predsjednik SABNOR-a Kantona Sarajevo i član Upravnog odbora SABNOR-a Bosne i Hercegovine – Mirsad Ćatić.
Može li to tako, da svako malo slavimo dan grada? Šta se želi postići?
Šta je nama antifašizam danas? Ko su fašisti u BiH? Šta danas rade antifašisti, jesu li dovoljno artikulirani, glasni, slušajte i gledajte včeras u 19 sati na www.podcastoslobodjenje.ba.
Ukoliko ste propustili prethodnu epizodu podcasta Direktno sa Vildanom u kojoj je gost bio Nenad Vuković, možete je pogledati OVDJE.