Ako imate ove simptome, javite se kardiologu – (Ne)poznato u ljudskom tijelu

Podijeli na Twitter
Podijeli na Facebook
Podijeli na LinkedIn
Podijeli email-om

Kada pomislimo na nekog doktora, obično ga zamišljamo u bijelom mantilu i sa stetoskopom. Međutim, ono što je važnije je da uz doktora uvijek bude medicinska sestra. Bez nje, doktor ne postoji, kaže nam u novoj epizodi podcasta (Ne)poznato o ljudskom tijelu nego dr. Edin Begić, kardiolog.

Dr. Begić liječi sve bolesti srca, osim onih ljubavnih, i razotkriva neke od najvećih mitova vezanih za kardiovaskularni sistem našeg organizma. Kao npr. da vino ipak nije dobro za srce i da na alkohol trebamo imati nultu toleranciju, kao i na cigarete, naravno. Sportsko srce nije toliko često i dijabetes je mnogo opasan za zdravlje srca i krvnih žila. Znate li i da, ako bi čovjek živio dovoljno dugo, svako bi imao neki oblik malignog oboljenja?

Mnogo toga novog i zanimljivog za čuti i naučiti. Dr. Begić nam je otkrio i koje su to četiri naizgled banalne stvari koje sprečavaju srčani udar koji je glavni uzročnik smrti u našoj zemlji.

Je li realno da se jedan doktor može posvetiti svakom pacijentu, od njih 50 koliko mu u toku jednog radnog dana dođe, ako pacijentu treba 30 minuta da se smiri kako bi mu se samo izmjerio pritisak? Trebamo li se čuditi nepovjerenju koje pacijenti imaju u ljekare? Odgovor na sve je, NE.

– Svaki ljekar dnevno gleda veliki broj pacijenata. Ja sam proveo dosta vremena po ovim razvijenim zemljama gdje ste vi limitirani na šest pacijenata dnevno. Ljekari mogu raditi i popodne ako urade svoj fond šest pacijenata dnevno i osiguranje plaća i te ustanove popodne. Ja u prosjeku pregledam 50 pacijenata svaki dan. Mene je strah greške i molim se da ta greška ne bude velika. Nije normalno da nas dvojica porazgovaramo, nije normalno da zadobijete povjerenje pacijenta. Vi to ne možete dobiti za dvije minute. Prvi ja ne bih pristao. Mi svi radimo razne nalaze, CT, magnete, ultrazvuk svakog segmenta tijela, ali šta to donosi za pacijenta? Da li će taj nalaz biti vodilja za bolji tretman? Nije smisleno da se snima sve. Da li gospođa od 88 godina treba raditi CT krvnih žila srca jer meni kaže knjiga – ona ima sigurno kalcifikate. Koja je smislenost toga? Ili da analiziramo propadanje hrskavice koljena. I kad čovjek to vidi, sve u svemu dobijemo ovo što smo danas dobili – nepovjerenje u ljekare, priča dr. Begić.

Kada se ugrađuje stent, šta je angina pektoris, boli li srce, slušajte i gledajte ove nedjelje u 21 sat na www.oslobodjenje.ba.

Ukoliko ste propustili prethodnu epizodu podcasta (Ne)poznato o ljudskom tijelu, u kojoj smo razgovarali sa dr. Goranom Krstović, pogledajte je OVDJE.

O autoru

Prof. dr. Almir Maljević redovni je profesor Krivičnog prava na Univerzitetu u Sarajevu, čiji su radovi objavljivani na engleskom, njemačkom i japanskom jeziku. Istovremeno, međunarodni je edukator za Functional Movement Systems (USA) i Perform Better Europe (Njemačka) i certificirani metabolički ekspert (PNOE, USA), specijaliziran za optimizaciju tjelesnih funkcija, funkcionalnu snagu i kondicioniranje ljudskog tijela. Kao suosnivač PFHSC- a, trening centra poznatog kao “dom za zdravo kretanje”, posvećen je revolucioniranju treninga i rehabilitacije za aktivniji život bez boli i unapređenje zdravlja ljudi. Kao porodičan čovjek, posebno je zainteresovan za zdravlje i optimalan razvoj djece i mladih, kao i za stvaranje pretpostavki za ostvarivanje njihovih urođenih potencijala.

Pogledajte još neke podcaste