Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Pokreni video

Suad Ećo: Budimo pošteni i priznajmo – imamo jako male plate – Životna škola

Podijeli na Twitter
Podijeli na Facebook
Podijeli na LinkedIn
Podijeli email-om

Uspješan mladić koji je studirao Ekonomski fakultet u gradu Peć na Kosovu, krajem 90.-ih godina prošlog stoljeća došao je turistički u Sarajevo i zaljubio se u grad i ljude. Odlučio je da napusti sve te se preseli u glavni grad BiH i tu nastavi studije.

Taj mladić je danas uspješan biznismen, osnivač je i direktor Ećo Company. Njegovo ime je Suad Ećoi baš on je gost nove epizode podcasta Životna škola.

Prvi kontakti sa poslovnim svijetom krenuli su jako rano, u okviru male porodične firme njegovih roditelja. Teme i priče koje je slušao od malih nogu, u krugu porodice i van kuće, su bile poduzetničke.

Danas, kao izgrađen biznismen, Suad pokazuje strast prema stvaranju prilika za mlade u BiH i često ističe kako se uspjeh može postići čak i u izazovnim lokalnim uvjetima. Njegov savjet mladima je da kontinuirano rade na sebi, donose jasne odluke o svojoj budućnosti i izbjegavaju stagnaciju. Njegov društveni angažman i interes za podršku domaćoj privredi odražava želju da stvori povoljnije poslovno okruženje te se zalaže za zakonske promjene koje bi olakšale rad domaćim preduzetnicima.

Činjenica je da mlade ne privlače poslovi u drvno-prerađivačkoj industriji, a Suad kaže da su svi svjesni problema, a u tom problemu se nalaze i zemlje u okruženju.

– Mi pokušavamo da damo neka rješenja u kontekstu da pokušamo da zadržimo mlade u BiH i da preokrenemo priču. Nedavno je bio podatak da 15. 000 radno sposobnih mladih ljudi završi u Sloveniji, pa dalje prema EU. Za tri godine to je 45. 000, to je taj nedostatak koji fali domaćoj industriji i privredi. Moramo se okrenuti ka stvaranju boljih uslova za radnike, veće plaće i bolji standard i kvalitet života. treba se desiti rasterećenje privrede kako bi došlo do značajnijeg povećanja plaća. Ono što moramo svi priznati je da imamo jako male plaće i pitanje je kako ti građani preživljavaju, kaže Suad. 

Kroz razgovor smo istražili Suadov pristup inovacijama u industriji namještaja, njegov pogled na značaj obrazovanja i usavršavanja zaposlenika te način na koji njeguje povjerenje kupaca, što je ključ za stabilan rast kompanije, posebno nakon izazovnih godina pandemije.

Kakve veze imaju nekretnine i namještaj, kakve tajne s kriju u njegovim bilježnicama i da li će kriza koja pogađa Njemačku, stići i u BiH, gledajte i slušajte ove srijede u 20 sati na www.podcastoslobodjenje.ba.

Ukoliko ste propustili prethodnu epizodu podcasta Životna škola, u kojoj je gošća bila Una Bejtović, možete je pogledati OVDJE.

O autorici

Mersiha Mima Mehić – preduzetnica, izvršna direktorica sa preko 20 godina iskustva, mentorica i govornica. Visoko kvalifikovana u oblasti ljudskih resursa, sa više od 15 godina dokazanog uspeha u operativnoj i strateškoj implementaciji sistema upravljanja ljudskim resursima unutar Fortune 500 korporacija i vodećih međunarodnih i regionalnih kompanija. Trenutno je generalna direktorica Kolektiv d.o.o. – MojPosao.ba, jedne od najvećih agencija za posredovanje u zapošljavanju u Adria regiji, koja posluje u okviru internacionalne grupacije Alma Career iz Finske. Prepoznata je kao jedna od vodećih žena iz VC i Startup ekosistema na zapadnom Balkanu od strane Vestbee platforme. Takođe je članica Career South menadžment tima za Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku, Srbiju, Severnu Makedoniju i Sloveniju.

Pogledajte još neke podcaste