Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Pokreni video

Oslobođena: Sve više žena je anksiozno, nezadovoljno i preumorno

Podijeli na Twitter
Podijeli na Facebook
Podijeli na LinkedIn
Podijeli email-om

Već drugu godinu zaredom, dm kao društveno odgovorna kompanija, intenzivno se bavi temom ženskog zdravlja, stoga ova epizoda podcasta Oslobođena powered by dm donosi temu ženskog zdravlja.  

Kakav je utjecaj svakodnevnice na mentalno zdravlje žene, koje su sve posljedice zanemarivanja mentalnog zdravlja i kako to zanemarivanje utječe na samopuzdanje? 

U svijetu koji se neprestano mijenja, definicija uspješnog roditeljstva dobiva nove dimenzije. Jasna Bajraktarević, profesorica i doktorica psihologije, za Oslobođenu će pričati kako stvoriti emocionalno zdravu sredinu za našu djecu.

– Uspješan roditelj je onaj koji odgoji dijete koje nije anksiozno. E, to je nešto što vam prije pet godina sigurno ne bih tako odgovorila. Ali za pet godina se sve toliko promijenilo da ono što bih vam rekla prije pet godina, više nije aktuelno, deplasirano je. Znači, da biste odgojili dijete koje nije anksiozno, vi kao roditelj ne treba da budete anksiozni. Što znači da treba da riješite ta svoja očekivanja, ambicioznosti, pokušaj plasmana sebe kao savršenog roditelja ili savršenog biznismena, a roditelji pokušavaju da budu jedno i drugo, kazala je Bajraktarević. 

Nepodnošljiva lakoća postojanja

Kroz prizmu posljednjih 20 godina, razgovarat ćemo kako su žene postale lideri u svim aspektima života, ali i kako se postavljaju nova pitanja o individualnim odlukama u braku i roditeljstvu. Otkrijte kako osnažiti sebe i druge dok se suočavamo sa preprekama i stereotipima.

– Danas žene preuzimaju kontrolu nad svojim životima i odlukama kao nikada prije. One više nisu samo dio patrijarhalnog sistema, ulazimo u novu eru matrijarhata, gdje finansijska nezavisnost omogućava emocionalnu slobodu, kaže Jasna Bajraktarević, te dodaje “Mi imamo talas, imamo tu vrstu velikog broja žena koje su zadnjih 20 godina napravile bum u svijetu u svakom smislu, u političkom, ekonomskom i akademskom. Ta vrsta nezavisnosti, ta vrsta nezavisne žene, s jedne strane je simbol onoga što treba da se dogodi. Finansijski nezavisna žena je žena koja neće biti emocionalno i finansijski ucjenjivana, kojoj se neće oduzimati dijete ako odluči da se razvede, kojoj neće govoriti da je glupa, ružna i da ne može bez nekoga. Žena koja treba da osvijesti to da li je sposobna i da li je dovoljno jaka da može da krene sama, bez obzira šta neko govori.”

Kako ćete znati da li ste na pravom putu i bavite li se poslom koji je dobar, jeste li dobar roditelj? Sve se svede na jedno, u čemu osjećate nepodnošljivu lakoću postojanja?

To što nam je neko prijatelj, rođak, što imamo isti ili sličan DNK, što dijelimo tu genetsku komponentu, uopšte ne znači da nam prijaju.

Genetska povezanost ne garantuje emocionalnu bliskost i zato je ključno preispitati svoje odnose sa partnerima i djecom. Razgovaraćemo o tome kako otvorenost, iskrenost i razumijevanje mogu transformisati naše međuljudske veze, a posebno u kontekstu modernog roditeljstva.

– Ponekad zaboravljamo da genetska povezanost ne znači nužno emocionalnu kompatibilnost. Za roditelje je važno da shvate da ljubav prema djeci ne garantuje lakoću u odnosima. S jednim djetetom ćemo se možda lako slagati, dok s drugim možemo imati izazove. Umjesto da krivimo djecu ili sebe, trebamo istražiti šta nas može povezati, a šta nas razdvaja. Slične promjene se dešavaju i u partnerskim odnosima – ljudi se mijenjaju, a ponekad je potrebno priznati da više nismo isti. Otvorenost i iskrenost su ključni za zdravu komunikaciju i napredak u svim vezama, istakla je Bajraktarević.

Cijeli razgovor pogledajte i poslušajte na našim platformama. Oslobođena – powered by dm BiH donosi priču o ženskom zdravlju.

Podcast Oslobođena slušajte i gledajte ovog četvrtka u 20 sati na www.podcastoslobodjenje.ba, a u 23.15 sati na O kanalu.

Ukoliko ste propustili prethodnu epizodu Oslobođene u kojoj smo govorili o ženama u politici možete je pogledati OVDJE.

O autorici

Brankica Raković – Lolina mama, feministkinja, urednica prvog online magazina u BiH “Lola magazin” i dobitnica nagrade za društveno najodgovorniju influensericu u BiH. Polovinu života, Brankica je provela radeći u medijima, sa medijima i za medije. Marketing, odnosi s javnošću, različite vrste predavanja, društvene mreže i kreiranje ličnih kanala komunikacije koje koristi u svrhu podizanja svijesti o važnim temama, doveli su je i do projekta „Oslobođena“. Jer upravo to i jeste cilj njenog cjelokupnog djelovanja – kroz pisanje, pričanje i sve druge dostupne načine, rukama i nogama, osloboditi put za žene i djevojčice koje će tim putem tek krenuti.

Pogledajte još neke podcaste