Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Pokreni video

Neke žene među nama nemaju nijednu dojku – Oslobođena

Podijeli na Twitter
Podijeli na Facebook
Podijeli na LinkedIn
Podijeli email-om

Kroz naše dosadašnje Oslobođena podcaste, redovno vas podsjećamo na to koliko je sve drugo naspram zdravlja manje važno. 

Nažalost, neke žene nemaju nijednu dojku. Neke, samo jednu, ali zdravu, a one najsretnije, imaju obje – zdrave. Radite li samopregled? Brinete li o sebi i prije nego zaboli? Zato ovog puta govorimo o grudima, dojkama, sisama. Ko kako voli da ih zove, a svi ih najviše volimo kad su zdrave.

Preživjeti rak dojke ili bilo koju drugu vrstu ovog teškog oboljenja, jedna je od životnih pobjeda. Pored ljekara, nauke, medicine, podrške drugih ljudi, veliku ulogu u toj borbi igra i vaša odluka da se izborite. Kako preživjeti karcinom dojke? U novoj Oslobođenoj ugostit ćemo Vesnu Medić, ženu koja je pobijedila karcinom dojke.

Borba sa sistemom je jednako teška kao i sama borba s bolešću. Kada se suočavamo s nedostatkom lijekova i preprekama u zdravstvenom sistemu, osjećamo se iznevjereno. Doktori daju sve od sebe, ali nedostatak osnovnih resursa je ono što nas vraća unazad.

– Osjećam ogromnu frustraciju zbog trenutnog stanja u našem zdravstvenom sistemu. Dok sam se borila sa svojom dijagnozom, često sam se suočavala s neizvjesnošću: hoće li biti hemoterapije, hoće li biti potrebnih lijekova? Doktori su davali svoj maksimum i zaista im skidam kapu, jer su me svaki put dočekali s osmijehom. Međutim, nedostatak terapije u trenutku kada vam je najpotrebnija, predstavlja ogroman udarac. U posljednja tri mjeseca, išla sam na terapiju, a lijekova nije bilo. Razumijem da su neki lijekovi skuplji i teže dostupni, ali je nevjerojatno frustrirajuće kada se trudim i borim da ostanem pozitivna, a sistem me vraća unazad. Moram odlaziti od apoteke do apoteke tražeći lijekove, a u isto vrijeme se suočavam s birokratskim preprekama za refundaciju troškova. Ono što me najviše ljuti jeste pomisao na sve one koji nemaju mogućnost da plate te lijekove ili da se bore s administrativnim zahtjevima. Zašto je to neophodno? Zašto neki ljudi ne mogu dobiti ono što im pripada? To je pitanje koje me neprestano muči i koje me tjera da se osjećam bespomoćno, kaže Vesna Medić, žena koja je odlučila da pobijedi karcinom dojke.

U ovoj borbi, zlata vrijedna prednost su ljekari kojima je stalo. Oni koji vaše strahove, bolove i neizvjesnost vide onakvim kakvi jesu i pomažu da vam bude bolje. Ne samo lijekovima, nego i pristupom. Doktorica Berisa Hasanbegović važi za upravo takvu onkologinju i baš ona će govoriti za Oslobođenu.

Maligne ćelije su razvile različite mehanizme opstanka i prilagodbe, što ih čini izuzetno otpornim. Postoji teorija poznata kao “hallmarks of cancer”, koja obuhvata ključne tačke na osnovu kojih maligne ćelije prevazilaze prepreke.

– Ova bolest nije samo rezultat nasljednih faktora; ona se može aktivirati i vanjskim okidačima kao što su stres, ishrana i životne navike. Kao onkolog, divim se kako maligne ćelije razvijaju sofisticirane mehanizme opstanka, što ih čini izuzetno kompleksnim protivnicima. Naša misija je razumjeti te mehanizme kako bismo pronašli efikasnije načine za prevenciju i liječenje. Rak je, u svojoj srži, genetska bolest, ali njeni uzroci su mnogo dublji i složeniji nego što se često misli, kazala je dr. Hasanbegović.

Ono do čega dovodi rak je gubitak kose prvo, a ponekad i do gubitka dojke. Neke žene kao da se stide da kažu da im je to važno jer su suočene sa dijagnozom zbog koje može ostati bez života. Možete li sa psihološkog aspekta reći je li u stvari opravdan taj strah od gubitka nekog određenog dijela vaše ličnosti, reći će nam Marija Šarić, psihoterapeutkinja.

– Gubitak kose ili dojke ne predstavlja samo fizički gubitak; to je dublji gubitak dijela sebe, dijela svog identiteta. Suočavanje s tim gubitkom može biti šokantno i traumatično, ali kroz dijalog i podršku možemo pronaći načine da se nosimo s tim promjenama. Psihoterapija, religija i različite duhovne prakse mogu nam pomoći da pronađemo unutrašnju snagu i ljubav prema sebi. Važno je da ne zaboravimo da smo više od materijalnog, mi smo duhovna bića koja mogu da se transformišu i rastu čak i kroz najteže izazove, pojašnjava Šarić.

Podcast Oslobođena slušajte i gledajte ovog četvrtka u 20 sati na www.podcastoslobodjenje.ba.

Ukoliko ste propustili prethodnu epizodu Oslobođene, u kojoj smo razgovarali sa osnivačem pomozi.ba Elvirom Karalićem, možete je pogledati OVDJE.

O autorici

Brankica Raković – Lolina mama, feministkinja, urednica prvog online magazina u BiH “Lola magazin” i dobitnica nagrade za društveno najodgovorniju influensericu u BiH. Polovinu života, Brankica je provela radeći u medijima, sa medijima i za medije. Marketing, odnosi s javnošću, različite vrste predavanja, društvene mreže i kreiranje ličnih kanala komunikacije koje koristi u svrhu podizanja svijesti o važnim temama, doveli su je i do projekta „Oslobođena“. Jer upravo to i jeste cilj njenog cjelokupnog djelovanja – kroz pisanje, pričanje i sve druge dostupne načine, rukama i nogama, osloboditi put za žene i djevojčice koje će tim putem tek krenuti.

Pogledajte još neke podcaste