Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Pokreni video

Mile Kekin: Povratkom u BiH iz Njemačke shvatio sam da je ovdje sve jednostavnije – Opet Laka

Podijeli na Twitter
Podijeli na Facebook
Podijeli na LinkedIn
Podijeli email-om

Profesor engleskog i njemačkogmuzičar, tekstopisac, umjetnik koji je ostvario nekoliko sporednih uloga u domaćim tv serijama, kao i u nekoliko filmova te bivši član kultnog punk rock sastava Hladno pivo – u prvu epizodu najgledanijeg podcasta u Bosni i Hercegovini stiže Mile Kekin.

Nakon dvije sezone u kojim ste Elvira Lakovića Laku navikli slušati i gledati u funkciji stalnog gosta, neprikosnoveni mudrac i postavljač neobičnih pitanja, odlučuje preuzeti voditeljsku palicu, a sa svojim prvim zvaničnim gostom pronašao je pregršt tema za razgovor.

Laku je zanimalo sve – od toga kako je Kekin došao do imena Hladno pivo te koji su razlozi zbog kojih već duže vrijeme to pivo nije Hladno, vjeruje li u inspiraciju te kakvo mišljenje ima o politici, s obzirom da je jedne prilike i sam bio na glasačkoj listi. Prisjetio se Kekin prvih svirki sa bendom, ali i prvih naučenih akorda, a za sve slušatelje i gledatelje podcasta Opet Laka, ova dva muzičara “nasuho” su odsvirali neke od hitova koje svi volimo.

Ispričao je Kekin o svojim korijenima te kako je tekao njegov životni put odNjemačke, gdje je rođen, do BiH, tačnije Tuzle, rodnog mjesta njegove majke, pa sve do Zagreba, gdje trenutno i živi.

–  Moji su starci jako puno radili, tako da sam ja zapravo njemački jezik prvi savladao jer sam ga pričao od vrtića, pa nadalje, tako da sam se tek dolaskom u Tuzlu suočio sa ćirilicom. Imali smo tjedan dana ćirilicu, tjedan dana latinicu i tek tada sam počeo učiti taj jezik. Nije bilo jednostavno, odjednom novi jezik, pa dvije verzije pisma, nije bilo sve tako jednostavno. Za mene je to bila jedna vrsta šoka, u smislu da sam odrastao u Njemačkoj koja je bila dobrostojeće društvo. Jednom prilikom mi je ujak kod kojeg sam živio, rekao da idem po hljeb. I dođem ja u dućan i stvarno imaš samo jedan hljeb. U Njemačkoj je bilo desetak vrsta, crnih, tamnijih, zdravijih, seljačkih, ovih, onih, ali meni je to sve zapravo bilo dobro jer je sve nekako bilo pojednostavljeno i u tome svemu sam se ja prilagodio balkanskim uvjetima života, ispričao je Kekin.

Kako uspijeva zaštititi djecu u doba sveprisutnosti društvenih mreža te kako je neke od najboljih stvari stvorio iz ljenosti, između ostalog slušajte i gledajte u novoj epizodi podcasta Opet Laka, ovog petka u 20 sati na​ www.podcastoslobodjenje.ba.

O autoru

Elvir Laković Laka – bosanskohercegovački pjevač i kantautor, i već 20 godina rođeni Sarajlija. 2008. godine imao je evrovizijski “Pokušaj”, gdje je za Bosnu i Hercegovinu osvojio 10. mjesto. Kroz autentični muzički stil, koji bi se, u određenoj granici, mogao svrstati u alternativni pop-rock, Laka je prepoznatljiv i po specifičnom stilu odijevanja, ali i načinu života. Živi bez interneta i kablovske, važi za nekoga ko nema dlake na jeziku, a njegove izjave i šaljive doskočice koje niže, nerijetko postaju viralne i rado se citiraju.

Pogledajte još neke podcaste