Naša zemlja se nalazi u takvom podneblju da je njenim stanovnicima “u krvi” da idu na planinu, tačnije da planinare. To nije besciljno lutanje po brdima i osvajanje vrhova – planinarenje je način i stil života, čitav niz aktivnosti koje savremenom čovjeku život čine ugodnijim, zanimljivijim, nadasve ljepšim, ali i zdravijim. Biti planinar znači obilaziti i upoznavati ljepote zemlje, uživati u prekrasnim gorskim vidicima. Odlazak u prirodu i kretanje na čistom planinskom zraku predstavlja aktivan način odmora, koji unatoč uloženom fizičkom naporu, čovjeka ispunjava novom snagom i zadovoljstvom.
U drugoj epizodi podcasta Zdraviji sa Amelom Ivković O'Reilly saznajte zašto nas planine i planinarenje čini zdravijim te da li nam pomažu samo kod fizičkog zdravlja ili se i ono psihičko regeneriše u “divljini”.
Odakle ta velika ljubav prema planinama još od malih nogu i kako je nastala knjiga Veličanstveni Prenj, otkiće nam novinar i planinar Zehrudin Isaković.
A zašto su naše bh. planine tako posebne da na njih dolaze ljudi iz čitavog svijeta govoriće Dženad Džino, bosanskohercegovački planinar i vrhunski fotograf. Džino će nam ispričati i šta treba sve da se ponese na planinu, šta je najbolje jesti i piti, kao i nekoliko anegdota sa svojih planinskih putešestvija.
Podcast Zdravije slušajte i gledajte ove subote u 19 sati.