Jesmo li prodali slobodu za korist i moć? – O prostoru sa Zecom i Vukom

Podijeli na Twitter
Podijeli na Facebook
Podijeli na LinkedIn
Podijeli email-om

Rođen je 1947. godine u Družinovićima, općina Prozor, gdje je završio osnovnu školu, a srednju Franjevačku klasičnu gimnaziju završava u Visokom. Svoje obrazovanje nastavlja na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu i Teološkom fakultetu u Innsbrucku te 1974. diplomira na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu gdje je magistrirao i doktorirao.

Uz teologiju, doktorirao je i književnost na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. 1977. godine se vraća na Franjevačku teologiju u Sarajevu gdje radi kao profesor, a kasnije obavlja i službu dekana.

Autor je nekoliko knjiga i član uredništva u više časopisa.

Profesor fra Mile Babić gost je nove epizode podcasta O prostoru, a sa Amirom Vukom Zecom je govorio o slobodi, koristi, moći i individualnom egoizmu.

– Ima jedan naš veliki čovjek, Bosanac, Nerkez Smailagić, veliki mislilac i musliman u dobrom smislu, zvali su ga europejcem sa islamskim srcem. On je jedan od utemeljitelja Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu. Neka od njegovih kapitalnih dijela jesu Politička vizija Dantea Alighieri​ja, Historija političkih doktrina, Klasična kultura islama, Leksikon islama. Kako on završava razvoj političke misli u Evropi, završava sa individualnim egoizmom. Važan je individuum, ali se i individualizam pretvorio u egoizam. Mi sada na zapadu i u Americi imamo individualni egoizam, što znači, “ja sam primarna realnost, sve drugo je sekundarno”. A za bivše socijalističke zemlje imamo kolektivistički egoizam, Smailagić ga tako naziva. Uvijek se pozivamo na svoj narod, klasu, radni narod, što znači da, danas imamo dva egoizma koji uništavaju cijeli svijet i ne znamo kako iz njih izaći. Danas u ovom svijetu vlada želja za dominacijom nad drugima, a čovjek ne smije vladati nad čovjekom. To ti je najveće zlo. Danas je potrebno da se čovjek odrekne vladavine nad drugim, a da poštuje i služi drugom. Potreban je obrat, drugi ti mora biti važniji od tebe. Poštuj drugog. Mora se desiti moralni obrat. Ne možemo živjeti bez morala, otići ćemo u propast, govori fra Mile.

Pričali su i o pravim vrijednostima, šta znači slobodno misliti, o zaprekama na putu ka istini te o vezi između prostora i vremena i poniznosti.

Neizbježno je bilo pomenuti i velikog knjževnika Dževada Karahasana koji je bio dugogodišnji prijatelj fra Mileta Babića.

U više od sat vremena podcast razgovora, načeli su još mnogo zanimljivih tema koje možete slušati i gledati, ove nedjelje u 21 sat na www.podcastoslobodjenje.ba.

I ove nedjelje, kao generalni sponzor podcasta, sa nama je kompanija Wienerberger koja će vam pomoći da uz premium rješenja za gradnju, izgradite život kakav želite i da dom postane vaše najdraže mjesto.

Prethodnu epizodu podcasta O prostoru sa Zecom i Vukom, u kojoj je gost bio Gorčin Dizdar, možete pogledati OVDJE.

O autoru

Amir Vuk Zec – strastveni majstor arhitekture čiji stvaralački duh preobražava horizonte Bosne i Hercegovine i šireg regiona. Svoj život posvećuje arhitekturi, smatrajući je ne samo pozivom, već dušom svog bića. On je arhitekta koji ne slijedi konvencionalne staze, već sa dubokom strašću istražuje svaki prostor kao tajanstvenu priču za ljudsku dušu. Amirova neumoljiva dosljednost prema svojoj struci su neosporni. Njegova karijera nije rezultat slučajnosti, već plod predanosti. On ne stvara samo zgrade, već oživljava priče koje pulsiraju životom. Amir Vuk Zec ne samo da oblikuje prostor, već i vrijeme samo po sebi.

Pogledajte još neke podcaste